VIRGINIA STATE ELECTIONS
November 5th, 2019

 
 

DEMOCRATIC CANDIDATES

House of Delegates - contested by major party

(I) Incumbent
*Websites & Donation links

District    2    
District    4      
District    6
Jim Barker
District    7    
Rhonda Seltz | Donate
District    10    
District    12    
District    13    
District    14    
District    15    
District    18    
District    20    
District    21    
District    22    
District    23    
District    24    
District    25    
District    26    
District    27    
Larry Barnett | Donate
District    28    
Joshua Cole | Donate
District    29    
District    30    
District    31    
District    33    
District    34
District    38
District    39    
District    40    
Dan Helmer | Donate
District    42    
District    44    
District    45    
   



District    50
District    51    
District    52    
District    55    
District    54
Neri Canahui-Ortiz | Donate
District    56  
District    57
Sally Hudson | Donate
District    58    
District    59    
District    61    
District    62    
District    66    
Sheila Bynum-Coleman | Donate
District    68    
District    72    
District    73    
Rodney Willett | Donate
District    76    
Clint Jenkins | Donate
District    77    
District    81    
Len Myers | Donate
District    82    
District    83    
Nancy Guy | Donate
District    84    
Karen Mallard | Donate
District    85    
Alex Askew | Donate
District    87    
District    88    
District    91    
Michael Wade | Donate
District    94    
Shelly Simonds | Donate
District    96    
District    97    
District    99
District    98
Ella Webster | Donate
District    100    
Phil Hernandez | Donate


Senate - contested by major party

(I) Incumbent
*Websites & Donation links

District    3    
Herb Jones | Donate
District    4    
Stan Scott | Donate  
District    7    
District    8    
Missy Cotter Smasal | Donate
District    10    
District    11    
District    12    
District    13    
John Bell | Donate
District    15    
Virginia Smith | Donate 
District    17    
District    19    
Flo Ketner | Donate
District    20    
District    22    
Dakota Claytor | Donate
District    24    
Annette Hyde | Donate
District    26    
April Moore | Donate
District    27    
Ronnie Ross | Donate
District    28    
District    33
District    35


Downballot *Flip & ^Hold Opportunities

Loudoun County

*Commonwealth's Attorney: Buta Biberaj | Donate
*Treasurer: Kannan Srinivasan | Donate
*Commissioner of the Revenue: Sri Amudhanar | Donate
*Supervisor Algonkian District: Juli Briskman | Donate
*Supervisor Ashburn District: Mike Turner | Donate
*Supervisor Blue Ridge District: Tia Walbridge | Donate
*Supervisor Broad Run District: Sylvia Glass | Donate
*Supervisor Catoctin District: Forest Hayes | Donate
^Supervisor Sterling District: Incumbent Koran Saines
^Board of Supervisors Chair: Incumbent Phyllis Randall | Donate
*County Sheriff (primary June 11th): Justin Hannah and Chris Harmison

Prince William County

*Sheriff: Josh King | Donate
*Supervisor Brentsville District: Maggie Hansford | Donate
*Supervisor Coles District: Raheel Sheikh | Donate
*Supervisor Gainesville District: Danny Funderburk | Donate
*Supervisor Occoquan District: Aaron Edmond | Donate
*Supervisor Potomac District: Andrea Bailey | Donate
*Board of Supervisors Chair: Ann Wheeler | Donate

Chesterfield County

*Treasurer: Michael Jackson | Donate
^Commonwealth's Attorney: Incumbent Scott Miles | Donate
^Commissioner of the Revenue: Incumbent Jenefer Hughes | Donate

Henrico County

*Supervisor Tuckahoe District: Marques Jones | Donate

Fairfax County

*Supervisor Braddock District: James Walkinshaw
*Supervisor Springfield District: Linda Sperling | Donate
^Commonwealth's Attorney: Steve Descano (progressive flip) | Donate

Albemarle County

*Sheriff:Chan Bryant
*Commonwealth's Attorney: Jim Hingeley | Donate

Virginia Beach

*City Treasurer: Laura Wood Habr | Donate

Arlington-Falls Church

^Commonwealth’s Attorney: Parisa Dehghani-Tafti (progressive flip) | Donate